4. INFORMAREA CETATENILOR PRIN SOLUTIA INFO-CHIOSC

Beneficiar de finanţare: Consiliul local Făget Parteneri: Stadiul proiectului: În aşteptarea finanţării Localizare: Oraşul Făget, jud. Timiş Scurtă descriere: 1. Obiective: Cresterea calitatii şi accesibilitatii serviciilor publice, ai caror beneficiari sunt cetatenii, institutiile si mediul de afaceri şi ai caror prestatori angajatii administratiei publice - functionarii publici. - asigurarea unui serviciu public de calitate prin efienticizarea si crearea bazei informatice in primaria Faget astfel incat toate aplicatiile care vor rula in sistem sa asigure o fluentizare a activitatilor existente intr-o institutie locala si sa asigure dezvoltarea coerenta a acestora. - declansarea unui proces de modernizare cursiv astfel încât administraţia publica din orasul Faget sa se adapteze la realitatile economice si sociale ale societatii românesti, pregatind în continuare structurile administrative pentru aderarea la Uniunea Europeana. - dezvoltarea capacităţii colectivităţilor locale de asigurare a unei gestionări mai eficiente a resurselor disponibile prin introducerea de noi instrumente, proceduri şi mecanisme care să conducă la îmbunătăţirea gestionării fondurilor la nivel local este un alt obiectiv al proiectului. - reducerea costurilor datorita eliminarii de consumabile de birotica (hartie, dosare); - reducerea costurilor datorita eliminarii amenajarii spatiilor de depozitare a arhivelor si crearea de spatiu excedentar pentru desfasurarea de activitati specifice organizatiei locale; - reducerea costurilor datorita eliminarii timpilor morti in activitate pentru cautarea diverselor informatii arhivate; - reducerea posibilitatilor de aparitie a erorilor la transcrierile repetate a diverselor documente ceea ce se traduce tot prin micsorarea costurilor; - reducerea costurilor prin imbunatirea comunicarii intre angajatii primariei prin intermediul retelei informatice; - reducerea costurilor salariale, ca urmare a eliberarii unor angajati de obligatiile de a furniza permanent informatii si posibilitatii reorientarii acestora spre alte sarcini profesionale.